لطفا صبر کنید ...

تمرینات تعادل

مجادله برای پیاده روی یا زمین گیر شدن یک مشکل رایج برای بازماندگان سکته مغزی است، زیرا اجزای نورولوژیکال دخیل در تعادل آسیب دیده است. خوشبختانه تعادل توانایی است که پس از سکته مغزی از طریق درمان، توان بخشی و تمرینات در خانه قابل یادگیری است.

با تمرینات تعادل برای سکته مغزی، ثبات خود را بازیابی کنید

اگر در پیاده روی مشکل دارید یا غالباً پس از سکته مغزی زمین گیر می شوید، مشکل ممکن است ناشی از ضعف عضلانی باشد یا تعادل شما باشد. سکته مغزی به مغز آسیب می رساند و ارسال پیام های گوش، چشم و عضلات شما را به سیستم عصبی ضعیف می کند. این پیام ها برای حفظ تعادل ضروری است. با شروع ترمیم مغز، ممکن است متوجه بازگشت هماهنگی و تعادل خود شوید. با این حال، ممکن است مشکلات تعادلی بوجود آید، به خصوص اگر سکته مغزی بر بینایی، شنوایی یا سیستم کنترل تعادل شما در مغز تأثیر بگذارد.

برای بیمارانی که در چند ماه اول بهبودی، شاهد بهبود تعادل نیستند درمان فیزیوتراپی و کاردرمانی می تواند به بازگرداندن این تعادل کمک کند. با این حال، تعادل توانایی است که باید پس از سکته مغزی دوباره آموخته شود، و این نیاز به توجه بیشتری دارد. علاوه بر فیزیوتراپی در یک کلینیک، تمرینات تعادل در خانه برای بهبود سکته مغزی می تواند به برقراری مجدد تعادل کمک کند.

تمرینات تعادل برای بهبود سکته مغزی

سیستمی از تمرینات در منزل را برای کمک به بیماران در بازگرداندن تعادل خود با بدست آوردن این مهارت مهم، توصیه می کنند. دادن مهارتهای لازم به بیماران برای انجام این تمرینات در خانه، شانس بهبودیشان را افزایش می دهد. تمرینات زیر را برای بازیابی مهارت های تعادل توصیه می شود.

شما همیشه باید برنامه های خود را قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید با درمانگر در میان بگذارید. در صورت احساس درد و ناراحتی ورزش را ادامه ندهید، اما بلافاصله با درمانگر خود صحبت کنید.

تمرینات تعادل سطح پایه

تمرینات سطح اولیه برای تعادل ممکن است در ابتدا ساده به نظر برسد، اما برای انجام موفقیت آمیز به اتصالات عصبی قوی نیاز دارند. تمرین مکرر باعث ایجاد ارتباطات ذهنی می شود که می تواند به برقراری تعادل کمک کند. به یاد داشته باشید، برای این تمرینات سطح ابتدایی، همیشه جایی را نگه دارید تا اطمینان حاصل کنید که زمین نمی خورید.

 

بلند کردن پاشنهتمرین 1: بلند کردن پاشنه (Heel Raises)

3 ست 10 تایی

یک صندلی محکم یا یک پیشخوان را برای حمایت از خود نگه دارید. درحالیکه صندلی یا پیشخوان را نگه داشته اید، خود را روی نوک انگشتان پا قرار دهید و زانوهای خود و بالاتنه را صاف نگه دارید. خود را به آرامی به زمین پایین آورده و تکرار کنید.

 

 Side Steppingتمرین 2: Side Stepping

3 ست 10 تایی (1 تکرار = هر دو پا)

برای نگه داشتن از پیشخوان یا لبه ای استفاده کنید. نوار چسبی را روی زمین قرار دهید. یک قدم به پهلو بردارید و از خط عبور کنید و از جلوی پای دیگر عبور دهید. به نقطه شروع برگردید، این بار پا را از پشت عبور دهید.

تمرینات تعادل سطح متوسط

در تمرینات سطح متوسط ​​از همان ایده های تمرینات ابتدایی استفاده می کنند که تمرینات اساسی هستند، اما جایی را نگه نمی دارند. پس از مدتی انجام تمرینات سطح پایه، باید بتوانید آنها را بدون کمک انجام دهید. با این حال، برای ایمنی، پیشخوان یا صندلی در نزدیکی خود داشته باشید تا در صورت از دست دادن تعادل، آن را بگیرید.

بلند کردن پاشنه

تمرین 3: بلند کردن پاشنه (Heel Raises)

3 ست 10 تایی

بایستید و پاها را صاف روی زمین و بازوها را در کنار خود قرار دهید. خود را تا نوک انگشتان بالا بیاورید، بالاتنه و زانوها را صاف نگه دارید. به آرامی پایین بیایید و تکرار کنید.

 

Side Steppingتمرین 4: Side Stepping

3 مجموعه 10 تایی (1 تکرار = هر دو پا)

پا را به پهلو حرکت دهید، هنگام حرکت به پهلو در امتداد یک خط مستقیم، پاها را از روی یکدیگر عبور دهید، اما بدون اینکه دست را به جایی نگه دارید. به آرامی انجام دهید تا از افتادنتان جلوگیری کنید و اگر تعادل خود را از دست دادید جایی را نگه دارید.

 

 راه رفتن از پاشنه به تا نوک پا (Heel-to-Toe Walking)تمرین 5: راه رفتن از پاشنه به تا نوک پا (Heel-to-Toe Walking)

20 قدم (10 تا برای هر پا)

بر روی خط مستقیم به جلو بروید، هنگام راه رفتن پاشنه پای خود را مستقیماً مقابل انگشت پای دیگر قرار دهید. تا انتهای خط ادامه دهید، بچرخید و با بازگشت به نقطه شروع  این کار را تکرار کنید.

 

 

 اسکات با توپ ورزشیتمرین 6: اسکات با توپ ورزشی

3 ست 10 تایی

یک توپ ورزشی را بین پشت خود و دیوار قرار دهید، صاف بایستید. به آرامی پایین بیایید و به حالت چمباتمه بنشینید، در صورت لزوم با یک دست، خود را نگه دارید یا اصلاً نگه ندارید. دوباره به حالت ایستاده برگشته و حرکت را تکرار کنید.

تمرینات تعادل سطح پیشرفته

هنگامی که متوجه بهبود تعادل شدید، ورزش را متوقف نکنید. شما هنوز در حال ایجاد اتصالات ذهنی در مغز هستید. اکنون وقت آن است که به تمرینات سطح پیشرفته برویم.

 

 ایستادن تک پا

تمرین 7: ایستادن تک پا

3 ست 5 تایی

هر دو پا را صاف روی زمین قرار دهید. به آرامی یک پا را بلند کنید تا زمانی که روی پای دیگر متعادل شوید. برای  10 شماره نگه دارید و آن را به آرامی پایین بیاورید. پا را عوض کنید و حرکت را تکرار کنید.

 

به عقب راه رفتن

تمرین 8: به عقب راه رفتن

20 قدم

در اتاقی که عاری از موانع است، به آرامی به عقب راه بروید. از نگاه کردن به عقب خودداری کنید، اما از حرکات آهسته برای جلوگیری از بهم خوردن تعادل و سقوط استفاده کنید. در ابتدا، این تمرین را در نزدیکی دیوار یا پیشخوان انجام دهید تا زمانی که به توانایی های خود اطمینان پیدا کنید.

 

 Weighted Ball Passتمرین 9: Weighted Ball Pass

3 ست 10 تایی

یک توپ ورزشی سنگین را به آرامی از یک دست به دست دیگر منتقل کنید به گونه ای که آن را دور بدن خود بچرخانید. با حرکت در جهت عقربه های ساعت بدن را دور بزنید. سپس، حرکت را خلاف جهت عقربه های ساعت تکرار کنید. این تمرین را در حالت ایستاده انجام دهید.

یافتن تعادل دوباره بسیاری از جنبه های زندگی پس از سکته مغزی را بهبود می بخشد. از دست دادن حس تعادل بسیاری از جنبه های زندگی را تغییر می دهد. اقدامات ساده، مانند بلند شدن از روی صندلی، به طور فزاینده ای سخت شده و به فکر و تلاش بسیار زیادی نیاز دارند. با یک تمرین ورزشی دقیق در خانه مانند این تمرینات تعادل برای بهبود سکته مغزی، همراه با فیزیوتراپی و کاردرمانی، می توانید این مشکلات را محدود کرده و از زندگی کامل، حتی پس از سکته جدی، لذت ببرید.

ما به ارائه راه حل های ارزان قیمت، با دسترسی راحت و پیشرفته برای افرادی که از نقص تحرک و عملکرد رنج می برند افتخار می کنیم. کلینیک توانگر نوین متخصصین مجربی دارد که به روند بهبود سکته مغزی کمک می کنند.

 

آخرین مقالات

کلینیک فیزیوتراپی توانگر نوین جایی است که می توانید تغییر را احساس کنید ما به شما کمک میکنیم تا احساس بهتری داشته باشید و خوب زندگی کنید. متخصصان کلینیک فیزیوتراپی توانگر نوین با ترکیب شوق و دانش برای بهبودی و بازگرداندن قدرت، تحرک و عملکرد شما تلاش کرده تا بازیابی سریعتر و نتایج ماندگار را برایتان به ارمغان آورند.

کلیه حقوق برای کلینیک توانگر نوین محفوظ می باشد