لطفا صبر کنید ...

پیچ خوردگی مچ پا

22 اسفند, 1399 توسط مدیریت0
Untitled-1.jpg

فیزیوتراپی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا آسیب شایعی است که پا پیچ و تاب خورده یا مفصل فراتر از دامنه حرکتی طبیعی رفته و باعث کشیدن بیش از حد یا پاره شدن رباط مچ پا می شود. از تمام آسیب های ورزشی60% پیچ خوردگی مچ پا هستند که بازیکنان بسکتبال بیش از سایر ورزشکاران اغلب تحت تاثیر قرار می گیرند. افرادی که خطر بیشتری از جهت پیچ خوردگی مچ پا دارند، شامل ورزشکاران جوان، اعضای ارتش و هر کسی که در حالی که فعالیت های ورزشی را انجام می دهد، به طور مکرر می دود، پرش می کند و به سرعت تغییر جهت می دهد، (“حرکت برش”). درمانگران فیزیوتراپیست به افرادی کمک می کنند که درد مچ پارا کاهش یابد؛ قدرت، حرکت و تعادل خود را به دست آورید؛ بازگشت به سطح فعالیت طبیعی؛ و اجتناب از پیچ خوردگی مجدد.

پیچ خوردگی مچ پا معمولا بین 2 هفته تا 2 ماه طول می کشد تا بهبود یابد. مچ پا پس از چند هفته احساس خوبی خواهد داشت و در چند ماه به طور کامل تقویت می شود. با این حال، یک رباط با کشیدگی شدید، می تواند 9 ماه تا 1 سال طول بکشد تا بهبود پیدا کند.

پیچ خوردگی مجدد مچ پا رایج است؛ هنگامی که یک رباط مچ پا دچار کشیدگی می شود، اغلب مجددا آسیب می بیند. در واقع، 73 درصد از افرادی که یک بار پیچ خوردگی مچ پا را تجربه کرده اند، احتمالا این مشکل را دوباره تجربه خواهند کرد. آسیب مجدد زمانی اتفاق می افتد که قدرت عضلانی و تعادل به طور کامل بازسازی نشده باشد، یا بهبودی به سطوح قبل از آسیب دیدگی نرسیده است.

علائم

درست بعد از پیچ خوردگی مچ پا، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

درد

تورم

ناتوانی در ایستادن یا راه رفتن بر روی پای آسیب دیده

سفتی و خشکی

ضعف

احساس بی ثباتی در مفصل مچ پا

پس از اکثر پیچ خوردگی ها، شما احساس درد را در محل رباط کشیده شده یا پاره شده احساس می کنید. اغلب، مچ پا بلافاصله شروع به ورم کردن و یا حتی کبودی می کند. ناحیه مچ پا معمولا به لمس حساس است، و هنگامی که شما مچ پا را حرکت می دهید، احساس در می کنید. در کشیدگی های شدیدتر، ممکن است احساس کنید چیزی پاره شده و همراه با صدای “پاپ” باشد.

چگونه تشخیص داده می شود؟

در همان اولین جلسه درمان فیزیوتراپی، درمانگر مچ پا را بررسی می کند، تاریخچه سلامت شما را می پرسد و همچنین سوالاتی مانند:

چگونه دچار آسیب شدید؟

آیا شما احساس پاره شدن رباط، یا شنیدن صدای “پاپ” را داشتید؟

چه فعالیت هایی را انجام می دهید؟

چه فعالیت هایی را می خواهید در ادامه انجام دهید؟

درمانگر شما به آرامی مچ پای شما را فشار می دهد تا ببینید آیا دردناک است، و ممکن است از معاینات اضافی برای تعیین اینکه  سایر قسمت های پای شما مجروح شده اند استفاده کند. فیزیوتراپیست شما قدرت و انعطاف پذیری شما را آزمایش می کند، و این که چگونه می توانید پای خود را حرکت دهید و ببیند که چگونه راه می روید.

بسته به اینکه چقدر یک رباط آسیب دیده است، یا چند لیگامان زخمی شده است، پیچ خوردگی مچ پای شما طبقه بندی می شود:

درجه 1 (خفیف). رباط دچار کشیدگی شده است.

درجه 2 (متوسط). رباط، بیش از حد کشیده شده یا مختصری پاره شده است.

درجه 3 (شدید). رباط به طور کامل پاره شده است.

درمانگر شما شرایط جدی تر، که می تواند باعث درد و تورم شود را بررسی و معاینه می کند. برای ارائه یک تشخیص قطعی، درمانگر ممکن است با یک پزشک ارتوپدی یا سایر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی همکاری کند، که ممکن است تست های بیشتری را انجام دهد، مانند عکس X-ray برای تایید تشخیص آسیب های دیگر مچ پا، از جمله شکستگی.

چگونه یک فیزیوتراپیست کمک می کند؟

فیزیوتراپیست به افراد مبتلا به پیچ خوردگی مچ پا کمک می کند تا سریعتر بهبود یابند. زمان لازم برای درمان پیچ خوردگی مچ پا متفاوت است، اما اغلب 2 تا 8 هفته زمان می برد. درمانگر شما با شما کار خواهد کرد تا یک برنامه درمان خاص را طراحی کند که با نیازها و اهداف شما مطابقت داشته باشد.

در طول 24 تا 48 ساعت پس از تشخیص، درمانگر شما ممکن است به شما توصیه کند:

استراحت کنید و از هر گونه فعالیتی که باعث درد می شود اجتناب کنید.

پک سرما را به مدت 15 تا 20 دقیقه هر دوساعت روی ناحیه اعمال کنید.

برای خدمات بیشتر، مانند دارو یا آزمایش های تشخیصی، با یک پزشک مشورت کنید.

هر چه سریعتر، و تا آنجا که می توانید بدون ایجاد درد یا ایجاد تورم بیشتر، روی پای آسیب دیده راه بروید.

برای کمک به کاهش درد و حفظ تعادل، از عصاها یا سایر وسایل کمکی برای پیاده روی استفاده کنید.

مچ پا را بچرخانید یا از بریس مچ پا برای حفاظت استفاده کنید و از ایجاد تورم جلوگیری کنید.

این خودآزمایی ها به شما این امکان را می دهد که با کمترین مقدار درد فعال باشید و به سرعت بهبودی کمک کنید.

درمانگر شما با شما کار خواهد کرد تا:

درد و تورم را کاهش یابد. شما یاد خواهید گرفت که چگونه از فعالیتهای روزمره و ورزشی اجتناب کرده یا آنها را اصلاح کنید تا اجازه بهبودی را بدهند. متخصص فیزیوتراپ شما ممکن است از انواع مختلفی از روش های درمانی و فناوری برای کنترل و کاهش درد و تورم شما استفاده کند، از جمله یخ، گرما، اولتراسوند، تحریک الکتریکی، تیپ، تمرینات خاص و درمان دستی مانند ماساژ تخصصی.

حرکت را بهبود خواهد بخشید. فیزیوتراپیست شما فعالیت ها و روش های درمانی خاصی را برای کمک به بازگرداندن حرکت طبیعی مچ پا انتخاب می کند. این ممکن است با حرکات “غیرفعال” که فیزیوتراپیست برای شما انجام می دهد تا مچ پا و پا را به آرامی حرکت دهد، شروع شود و به تمرینات “کششی” و کشش هایی برسید که خودتان انجام می دهید.

انعطاف پذیری را بهبود می بخشد. فیزیوتراپیست شما تشخیص می دهد که عضلات پا، مچ پا یا پایین پا سفت است، شروع به کشش می کند و نحوه کشش آنها را به شما آموزش می دهد.

قدرت را بهبود می بخشد. پیچ خوردگی مچ پا ممکن است به عضلات ضعیف، آسیب دیده یا ناهماهنگ پا مربوط باشد. تمرینات خاصی به بهبودی در هر مرحله از آسیب کمک می کند. فیزیوتراپیست شما تمرینات و تجهیزات صحیحی را برای استفاده و بازگرداندن قدرت انتخاب و به شما آموزش می دهد. اینها ممکن است شامل استفاده از وزنه های کاف، نوارهای کششی (تراباند) و … باشد.

استقامت را بهبود می بخشد. بازیابی استقامت عضلانی در مچ پا پس از آسیب بسیار مهم است. فیزیوتراپیست شما تمریناتی را برای بهبود استقامت به شما می آموزد، بنابراین می توانید به فعالیت های عادی خود برگردید. ممکن است از تجهیزات ورزشی قلبی مانند تردمیل یا دوچرخه ثابت استفاده شود.

تعادل را بهبود می بخشد. بازیابی حس تعادل بعد از آسیب دیدگی مهم است. فیزیوتراپیست شما تمریناتی را برای بهبود توانایی تعادل به شما می آموزد.

چابکی را بازیابی می کند. سرعت و دقت حرکت پا در دو و میدانی و در بسیاری از فعالیتهای روزمره مهم است. فیزیوتراپیست به شما کمک می کند تا این مهارت ها را برای آمادگی برای بازگشت به ورزش و برنامه های روزمره خود بدست آورید.

یک برنامه تمرینی خانگی را آموزش می دهد. فیزیوتراپیست به شما تمرینات تقویت کننده و کششی را برای انجام در خانه آموزش می دهد. این تمرینات ویژه نیازهای شما خواهد بود. اگر آنها را طبق دستورالعمل فیزیوتراپیست انجام دهید، می توانید بهبودی خود را تسریع کنید.

بازگشت به فعالیت و کار. فیزیوتراپیست با شما درمورد اهداف فعالیتی صحبت می کند و از آنها برای تعیین اهداف بهبودی در کار، ورزش و زندگی روزمره استفاده می کند. برنامه درمانی به شما کمک می کند تا به ایمن ترین، سریع تریین و موثرترین روش ممکن به اهداف خود برسید. فیزیوتراپیست در رسیدن به اهداف خود کمکتان میکند و تمرینات، فعالیت های بازآموزی و تکنیک ها و تمرین های ورزشی مخصوص را به شما آموزش می دهد.

زمان بازیابی سرعت. فیزیوتراپیست شما در انتخاب بهترین روش های درمانی و تمرینات، آموزش دیده و باتجربه است تا به شما کمک کند تا با خیال راحت بهبود پیدا کنید، به سبک زندگی عادی خود برگردید و سریعتر از آنچه که خودتان انجام می دهید به اهداف خود برسید.

اگر جراحی لازم باشد

برای پیچ خوردگی مچ پا معمولاً جراحی لازم نیست. اما در صورت نیاز به جراحی، با راهنمایی توسط متخصص فیزیوتراپی طی چند هفته یک برنامه بهبودی را دنبال خواهید کرد. فیزیوتراپیست به شما کمک می کند درد را به حداقل برسانید، حرکت و قدرت خود را بازیابید و به بی خطرترین و سریع ترین حالت ممکن به فعالیت های طبیعی خود بازگردید.

آیا می توان از این آسیب جلوگیری کرد؟

فیزیوتراپیست شما می تواند یک برنامه تمرینی در منزل را برای جلوگیری از پیچ خوردگی مچ پا توصیه کند. ممکن است شامل تمرینات قدرتی، انعطاف پذیری و تعادل باشد. اگر یک بار مچ پایتان پیچ خورده، اگر رباط ها به درستی بهبود نیافته باشند یا مچ پا به قدرت طبیعی خود نرسد، در آینده بیشتر در معرض آسیب دیدگی مجدد قرار دارد. اگر خیلی زود پس از آسیب دیدگی به ورزش یا فعالیت های دیگر برگردید، ممکن است مچ پا دچار درد مداوم شودد یا به طور مکرر دچار آسیب دیدگی شود.

سایر عوامل احتمالی که ممکن است خطر پیچ خوردگی مچ پا را افزایش دهد وزن، جنسیت زن، ضعف عضلانی، مشکلات تعادل یا مشکلات پا / مچ پا است.

برای کمک به جلوگیری از پیچ خوردگی مچ پا یا جراحت مجدد آسیب، ممکن است فیزیوتراپیست به شما توصیه کند:

قبل از فعالیت های ورزشی به طور موثر تمرینات گرم کردن را انجام دهید.

از کفش هایی استفاده کنید که برای فعالیت های خاص بهترین باشد.

از بریس های مچ پا طبق دستور استفاده کنید.

تمرینات تعادلی و قدرتی خاص را چندین بار در هفته و تا یک سال انجام دهید.

وزن بدن را در محدوده سلامت حفظ کنید.

 


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


آخرین مقالات

کلینیک فیزیوتراپی توانگر نوین جایی است که می توانید تغییر را احساس کنید ما به شما کمک میکنیم تا احساس بهتری داشته باشید و خوب زندگی کنید. متخصصان کلینیک فیزیوتراپی توانگر نوین با ترکیب شوق و دانش برای بهبودی و بازگرداندن قدرت، تحرک و عملکرد شما تلاش کرده تا بازیابی سریعتر و نتایج ماندگار را برایتان به ارمغان آورند.

کلیه حقوق برای کلینیک توانگر نوین محفوظ می باشد