لطفا صبر کنید ...

سردرد های گردنی

3 اردیبهشت, 1400 توسط مدیریت0
gr4_lrg.jpg

علل ایجاد سردردهلای سرویکوژنیک

فشار بیش از حد ناشی از وضعیت های بد کاری (نشستن طولانی مدت، کار در وضعیت های نامناسب گردن) می تواند مفاصل بالای گردن را تحریک کرده و باعث سردرد شود. مفاصل همچنین می توانند در اثر ضربه آسیب ببینند. این می تواند یک آسیب ورزشی یا تفریحی یا در اثر تصادف یک وسیله نقلیه باشد. در اواخر میانسالی و د دوره پیری، آرتروز مفاصل بالای گردن یکی دیگر از دلایل عمده سردرد سرویکوژنیک است.

گردن درد و سردرد به طور معمول با نشستن یا کار طولانی مدت در یک وضعیت (غالباً نادرست) بدتر می شود و به طور معمول با حرکات گردن تشدید می شود. گردن لطیف است و حرکات او اغلب کمی محدود یا سفت است. حدود یک سوم از افراد مبتلا به سردرد سرویکوژنیک نیز احساس سبکی سر، ناپایداری یا اختلالات بینایی را گزارش می کنند.

چگونه متوجه سردردهای سرویکوژنیک شویم؟

دانستن اینکه آیا شما سردرد سرویکوژنیک دارید، گاهی گیج کننده است، زیرا علائم انواع مختلف سردرد اغلب کاملاً مشابه هستند. گردن درد و حساسیت به لمس از علائم شایع میگرن، سردرد نوع تنشی و نوع سرویکوژنیک است. در سردردهای میگرنی و تنشی، درد گردن اغلب ناشی از گسترش سردرد به گردن است. درحالیکه سردرد سرویکوژنیک عکس این حالت است. گردن درد شروع می شود و سپس در سر گسترش می یابد. این سردرد به دلیل ایراد موضعی در گردن است. به همین دلیل، حرکات گردن در سردرد سرویکوژنیک سفت و دردناک است.

تشخیص صحیح مهم است، زیرا هر نوع سردرد به روش درمانی متفاوتی نیاز دارد. پزشک عمومی، متخصص مغز و اعصاب و فیزیوتراپیست همگی در تشخیص نقش دارند.

چگونه با فیزیوتراپی سردردهای گردنی درمان می شود؟

فیزیوتراپیست شما ابتدا یک معاینه کامل انجام می دهد تا مشخص کند آیا علائم سردرد با الگوی سردرد سرویکوژنیک متناسب است یا خیر، و آیا در مفاصل و عضلات، به ویژه در قسمت بالای گردن، مشکلی وجود دارد.

چندین نتیجه احتمالی در این معاینه وجود دارد.

معاینه بالینی ممکن است نشان دهد که سردرد از گردن ناشی می شود (سردرد سرویکوژنیک) و درمان فیزیوتراپی بهترین مدیریت است.

معاینه ممکن است نشان دهد سردرد نوع دیگری است (به عنوان مثال، سردرد میگرنی یا تنشی) – یعنی مشخص شد که مفاصل گردن و عضلات طبیعی هستند. در این موارد، درمان توسط پزشک عمومی اصلی ترین درمان است و برخی از روش های فیزیوتراپی مانند آزادسازی بافت نرم ممکن است به عنوان بخشی از یک رویکرد چند رشته ای به درمان کمک کند.

افرادی که دچار سردردهای میگرنی و تنشی هستند ممکن است در گردنشان مشکلاتی داشته باشند که فارغ از سردردشان باشد. در این موارد، درمان فیزیوتراپی گردن ممکن است همراه با روش درمانی پزشک عمومی کمک کننده باشد.

فیزیوتراپیست ها از روش های مختلف درمانی برای مدیریت بهتر سردرد سرویکوژنیک استفاده می کنند.

آموزش، مشاوره و اطمینان

این امر برای اطمینان از این است که فرد ماهیت سردرد خود را درک کند، و از طبیعت خوش خیم آن اطمینان پیدا کرده و دانش لازم را برای مراقبت از گردن خود داشته باشد.

درمان دستی

این یک روش درمانی مؤثر است که برای کمک به کاهش سردرد، گردن درد و علائم همراه آن استفاده می شود.

ورزش

این تمرینات بسته به نیاز شما تجویز می شوند و برای موارد زیر طراحی شده اند:

تسکین درد

بهبود وضعیت و عادت های وضعیتی

بهبود حرکت و انعطاف پذیری گردن

عضلات پشتیبانی کننده گردن و کمربند شانه را ورزش دهید

قدرت و استقامت عضلات گردن را افزایش دهید

بهبود تعادل، دقت حرکت، و همچنین کنترل حرکت سر و چشم در هنگامی که سبکی سر یا عدم تعادل از علائم سردرد است.

مشاوره برای کار کردن و خانه

حالت های طولانی مدت و ناخوشایند و همچنین روش های نادرست لیفتینگ و حمل، درد گردن و سردرد را تشدید می کند. فیزیوتراپیست شما برای ایجاد بهترین عادت های کاری، فعالیتی و سبک زندگی برای رفع فشارهای غیر ضروری بر روی گردن با شما همکاری می کند.

برنامه خودمدیریتی

مراقبت از گردن برای جلوگیری از سردردهای مکرر مهم است. فیزیوتراپیست شما با شما همکاری خواهد کرد تا برنامه ای از تمرینات ساده و راحت و عادات روش زندگی، مرتبط با نیازهای شما را ابداع کند. بهتر است سعی کنید آنها را در برنامه های روزمره بگنجانید تا وضعیت های خوب گردن و حرکت درست به عادت های عادی تبدیل شوند. طرحی تدوین خواهد شد که به شما کمک می کند تا در آینده هرگونه سردرد و گردن درد را به سرعت کنترل و مدیریت کند.

روش های درمانی مورد استفاده توسط فیزیوتراپیست اثرگذار است؟

شواهد زیادی در مورد درمان های ارائه شده توسط فیزیوتراپیست ها برای درمان سردرد سرویکوژنیک، به ویژه درمان دستی و ورزش وجود دارد. یک برنامه مدیریت جامع شامل آموزش، درمان دستی، ورزش درمانی و مشاوره درمورد کار می باشد. استراتژی های خودمدیریتی برای کمک به شما در مراقبت از گردن و اتخاذ بهترین عادت های کاری و سبک زندگی و همچنین یک رژیم ورزشی ساده بسیار حیاتی است.

هیچ شواهد قانع کننده ای وجود ندارد که روشهای استفاده شده توسط فیزیوتراپیستها به سردرد میگرنی کمک می کند. با این حال، برخی از افراد مبتلا به سردرد تنشی ممکن است با آرامش، ماساژ و سایر روش های بافت نرم، مقداری تسکین پیدا کنند.

چه کارهایی در منزل بایستی انجام شود؟

از وضعیت های گردن آگاه باشید و سعی کنید از نشستن طولانی مدت و حالت های خوابیده در محل کار یا خانه که می تواند درد گردن و سردرد شما را تشدید کند، جلوگیری کنید. به طور مرتب به صورت صاف و کشیده (بدون قوز) بنشینید و حالت را به مدت 10 ثانیه حفظ کنید، تا از فشار بر روی مفاصل و عضلات خلاص شوید. برای ساعات بیداری حداقل دو بار در ساعت وضعیت بدن را اصلاح کنید. مرتباً حرکت کنید. سایر تمرینات را می توان دو تا سه بار در هفته انجام داد تا اطمینان حاصل شود که کلیه عضلات به خوبی کار می کنند و از گردن و وزن سر شما حمایت می کنند.

برای بهبودی چقدر زمان لازم است؟

زمان بهبود بین افراد متفاوت است و آزمایشات بالینی نشان می دهد که طی 2-6 هفته پس از شروع درمان می توان تسکین پیدا کرد. بعضی از افراد مدت بیشتری طول می کشد و این اغلب به ماهیت اختلال در گردن شما بستگی دارد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


آخرین مقالات

کلینیک فیزیوتراپی توانگر نوین جایی است که می توانید تغییر را احساس کنید ما به شما کمک میکنیم تا احساس بهتری داشته باشید و خوب زندگی کنید. متخصصان کلینیک فیزیوتراپی توانگر نوین با ترکیب شوق و دانش برای بهبودی و بازگرداندن قدرت، تحرک و عملکرد شما تلاش کرده تا بازیابی سریعتر و نتایج ماندگار را برایتان به ارمغان آورند.

کلیه حقوق برای کلینیک توانگر نوین محفوظ می باشد