لطفا صبر کنید ...

پارکینسون

01_07_19_parkinson.jpg

فیزیوتراپی بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون دومین اختلال دژنراتیو مغز در بزرگسالان است. (بیماری آلزایمر اولین و شایع ترین اختلال است.) افراد از همه گروه های قومی نژادی می توانند به پارکینسون مبتلا شوند، اما در بین جمعیت آفریقایی، آمریکایی و آسیایی کمتر اتفاق می افتد. بیماری پارکینسون ابتدا فقط به عنوان یک بیماری “حرکتی” تعریف شد، اما تحقیقات نشان داده است که این بیماری همچنین باعث ایجاد علائم “غیر حرکتی” (مانند سبکی سر هنگام ایستادن) در سیستم های دیگر بدن می شود. افراد مبتلا به پارکینسون به دلیل چالش های حرکتی و تعادل در معرض خطر زمین خوردن و آسیب دیدگی قرار دارند. درمان شامل ترکیبی از داروها و فیزیوتراپی و در بعضی موارد جراحی است. فیزیوتراپیست ها با افراد مبتلا به پارکینسون و خانواده های آنها شریک هستند تا علائم آنها را کنترل کنند، سطح تناسب اندام آنها را حفظ کنند و به آنها کمک کنند تا حد ممکن فعال بمانند.

بیماری پارکینسون چیست؟

بیماری پارکینسون مربوط به از دست دادن سلولهای عصبی مغز است که ماده شیمیایی به نام دوپامین تولید می کنند. دوپامین و سایر مواد شیمیایی مغز در حالت نرمال تعادل دارند و برای کنترل حرکات بدن، فرایندهای فکری، تصمیم گیری، خلق و خو و سایر رفتارها مهم هستند.

علت دقیق پارکینسون هنوز مشخص نیست. سابقه خانوادگی، پیری یا قرار گرفتن در معرض سموم خاص محیطی ممکن است در بروز پارکینسون نقش داشته باشد. این یک بیماری دژنراتیو مزمن است، به این معنی که با گذشت زمان بدتر می شود. با این حال، معمولاً عامل مرگ و میر نیست.

شدت و علائم پارکینسون می تواند بسیار متفاوت باشد. برخی از افراد به مدت 20 تا 30 سال مبتلا به این بیماری هستند و در مدت زمان طولانی تری کاهش تحرک و تفکر را تجربه می کنند. برخی دیگر ممکن است در طی 5 تا 10 سال در حرکات بدنی و فرایندهای فکری دچار مشکل شوند، زیرا بیماری با سرعت بیشتری پیشرفت می کند.

علائم و نشانه ها

علائم غیرحرکتی پارکینسون، مانند کاهش حس بویایی، مشکلات خواب و سبکی سر هنگام ایستادن، می تواند سالها قبل از بروز علائم حرکتی شروع شود. علائم حرکتی پارکینسون، که به طور معمول شامل سفتی عضله و مفصل، لرزش دست ها و اندام ها، کندی حرکت و مشکلات تعادل است، اغلب در سن 60 سالگی یا حدود آن شروع می شود. با این حال پارکینسون زودرس افراد را در سن کمتری تحت تاثیر قرار می دهد.

علائم حرکتی پارکینسون در ابتدا می تواند بسیار خفیف باشد. یک علامت اولیه متداول لرزش در یک دست است که اغلب در حالت استراحت ایجاد می شود که به نظر می رسد که شما یک قرص را بین انگشت شست و انگشت اشاره خود می چرخانید. لرزش همچنین می تواند در هنگام استراحت در پاها یا فک شما ایجاد شود. از آنجا که لرزش در هنگام استراحت بیشتر آشکار است و هنگام حرکت از بین می رود، معمولاً در عملکردهای روزانه اختلال ایجاد نمی کند.

با پیشرفت این بیماری، افراد مبتلا به پارکینسون ممکن است علائم حرکتی دیگری پیدا کنند مانند:

مشکلات حرکتی مانند:

کشیدن کف پا بر روی زمین هنگام راه رفتن

بازوها هنگام راه رفتن کمتر تاب می خورند

تُن صدا آرامتر می شود

خشکی یا سفتی عضله، باعث ناراحتی در گردن، تنه یا شانه ها می شود

درد ناشی از سفتی عضلانی

بی ثباتی وضعیتی، که منجر به اختلال در تعادل و افزایش خطر سقوط می شود

حرکات در طی کارهای روزمره مانند لباس پوشیدن، دوش گرفتن یا حرکت در رختخواب، کندتر می شوند

احساس “یخ زدگی” پا به زمین، باعث می شود برداشتن اولین قدم یا چرخش هنگام راه رفتن دشوار باشد

حالت خمیده

مشکل در صحبت کردن در سطح صدای نرمال

مشکل در بلعیدن

دشواری در انجام کارهایی که زمانی انجام آنها آسان بود، مانند باغبانی و…

مشکل در نگهداری و آزاد سازی ادرار (فوریت مثانه و بی اختیاری)

علائم غیر حرکتی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اختلال در توجه به یک کار برای مدت طولانی یا تقسیم توجه بین دو یا چند کار

خستگی

کمبود انگیزه

سبکی سر

افسردگی

اضطراب

خواب آشفته

پارکینسون چگونه تشخیص داده می شود؟

از آنجا که یک آزمایش قطعی برای پارکینسون وجود ندارد، تشخیص آن دشوار است. تشخیص معمولاً براساس سابقه پزشکی فرد و معاینه عصبی انجام می شود. اگر متخصص فیزیوتراپی شما شک دارد که علائم پارکینسون را دارید، ممکن است برای معاینه بیشتر به متخصص مغز و اعصاب ارجاع داده شوید.

اگر که فرد دارای موارد زیر باشد پارکینسون تشخیص داده می شود:

کند شدن حرکت

لرزش هنگام استراحت یا سفتی عضلات

بهبود قابل توجه علائم هنگام مصرف دارو برای درمان پارکینسون

علائم اولیه فقط در یک طرف بدن است

چگونه یک متخصص فیزیوتراپی می تواند کمک کند؟

از آنجا که پارکینسون بر روی هر فرد تأثیر متفاوتی می گذارد، فیزیوتراپیست شما برای مدیریت وضعیت خاص شما – در شرایط کنونی و با تغییر شرایط در مراحل کار – با شما همراه می شود. تو تنها نیستی!

به دنبال تشخیص پارکینسون ، متخصص فیزیوتراپی شما ارزیابی کاملی از جمله تستهایی برای بررسی پوسچر، قدرت، انعطاف پذیری، راه رفتن، استقامت، تعادل، هماهنگی و توجه به حرکت شما انجام می دهد. بر اساس نتایج تست شما، فیزیوتراپیست شما یک برنامه درمانی منحصر به فرد برای کمک به شما در حفظ تحرک و استقلال تا حد ممکن تهیه می کند.

برنامه شما شامل تمرینات و تکنیک هایی برای مبارزه با علائم پارکینسون است.

بسته به ماهیت و شدت بیماری شما، برنامه درمانی شما ممکن است بر روی فعالیتها و آموزشهایی جهت کمک به شما متمرکز باشد:

سطح تناسب اندام، قدرت و انعطاف پذیری خود را بهبود ببخشید

استراتژی های موثرتری را برای رفتن روی تخت و خارج شدن از تخت، صندلی و اتومبیل تدوین کنید

راحتتر در رختخواب بغلتید

بایستید و بچرخید و جهت حرکت را به طور موثرتری تغییر دهید

نرمی و هماهنگی راه رفتن خود را بهبود ببخشید

توانایی انجام حرکات دست را بهبود ببخشید

خطر سقوط خود را کاهش دهید

توانایی خود را برای بالا رفتن و پایین آمدن از پله ها بهبود ببخشید

همزمان بیش از یک کار را با کارآیی بیشتری انجام دهید

در فعالیتهایی شرکت کنید که برای شما مهم هستند

برخی از داروهایی که برای کنترل علائم پارکینسون طراحی شده اند ممکن است فوراً اثر مثبت داشته باشند. به عنوان مثال، حرکت بلافاصله کمی بعد از شروع مصرف برخی از داروهای پارکینسون بسیار آسان تر است. فیزیوتراپیست شما می داند که چگونه درمان ها، ورزش و فعالیت را بر اثر داروهای شما زمان بندی کند تا بهترین نتیجه را بگیرد.

بیماری پارکینسون می تواند فعالیت های روزمره را ناامیدکننده و وقت گیر کند. فیزیوتراپیست شما برای کمک به شما در مبارزه و مدیریت علائم پارکینسون شریک زندگی شما و خانواده شما خواهد شد. با تغییر وضعیت، برنامه درمانی شما تنظیم می شود تا به شما کمک کند تا حد امکان مستقل و فعال باشید.

استفاده از عصا یا واکر برای برخی از بیماران پارکینسون سودمند است. متخصص فیزیوتراپیستتان می تواند با شما همکاری کند تا تشخیص دهد که هر یک از این ابزارها برای شما مفید هستند یا خیر. اگر شما برای حرکت در رختخواب یا بلند شدن از صندلی به کمک وسیله ای نیاز دارید، فیزیوتراپیست شما می تواند با شما و خانواده شما راهکارهایی را برای سهولت حرکت و جلوگیری از آسیب به شما طراحی کند. علاوه بر این، فیزیوتراپیست شما می تواند پیشنهادهایی را در مورد تغییر در محیط خانه شما برای بهینه سازی عملکرد روزانه در خانه ارائه دهد.

آیا می توان از این آسیب یا شرایط جلوگیری کرد؟

تا به امروز، هیچ راه شناخته شده ای برای جلوگیری از پارکینسون وجود ندارد. مطالعات نشان داده است که پیاده روی، تعادل، قدرت، انعطاف پذیری و تناسب اندام در افراد مبتلا به پارکینسون که در یک برنامه ورزشی منظم شرکت می کنند، بهبود یافته است. با این حال، این مطالعات همچنین نشان می دهد که افراد مبتلا به پارکینسون با پایان برنامه ورزشی تحت نظارت، به تدریج دستاوردهایی را که کسب می کنند، از دست می دهند. بسیار مهم است که با درمانگر خود همکاری کنید تا اثرات مثبت ورزش طولانی مدت را به دست آورید.

انجام انواع ورزش ها برای بیماران مبتلا به پارکینسون مفید است. اما فیزیوتراپی دارای اهمیت ویژه است. چرا؟ یک متخصص می تواند شما را از طریق حرکات مناسب برای افزایش تحرک، قدرت و تعادل راهنمایی کند و به شما کمک کند تا استقلال خود را حفظ کنید. برای اطلاع بیشتر از مواردی که یک درمانگر ممکن است روی آنها کار کند اینجا کلیک کنید.

به چه نوع فیزیوتراپیستی نیاز دارم؟

تمام فیزیوتراپیست ها از طریق آموزش و تجربه برای درمان بیماران مبتلا به پارکینسون آموزش دیده اند. برخی از فیزیوتراپیست ها تجربه و مهارت های عملی پیشرفته ای در زمینه ی اختلالات عصبی دارند. ممکن است بخواهید یک فیزیوتراپیست که در معالجه افراد مبتلا به اختلالات عصبی باتجربه است با شما همکاری کند. برای این منظور با فیزیوتراپیست های مجرب کلینیک توانگر نوین تماس بگیرید. در اولین ویزیت خود با فیزیوتراپیست ما، آماده باشید که نگرانی های خود را تا آنجا که ممکن است با جزئیات بیشتر توصیف کنید تا فیزیوتراپیست برای رفع نگرانی های شما، برنامه درمانی مختص به خودتان را طراحی کند.

 


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


آخرین مقالات

کلینیک فیزیوتراپی توانگر نوین جایی است که می توانید تغییر را احساس کنید ما به شما کمک میکنیم تا احساس بهتری داشته باشید و خوب زندگی کنید. متخصصان کلینیک فیزیوتراپی توانگر نوین با ترکیب شوق و دانش برای بهبودی و بازگرداندن قدرت، تحرک و عملکرد شما تلاش کرده تا بازیابی سریعتر و نتایج ماندگار را برایتان به ارمغان آورند.

کلیه حقوق برای کلینیک توانگر نوین محفوظ می باشد