لطفا صبر کنید ...

سکته مغزی

9595-191073-3-SP.jpg

فیزیوتراپی برای سکته مغزی ((CVA

فیزیوتراپی یک جزء اصلی درمان در مسیر بهبودی بیمار سکته مغزی است. سکته مغزی که به عنوان یک حادثه عروقی مغزی شناخته می شود که در نتیجه کمبود اکسیژن مغز ناشی از لخته خون یا پارگی رگ در مغز است. فیزیوتراپی که در اوایل بیماری اعمال شود، باعث بهبود عملکرد، سلامتی و استقلال فردی می شود.

علائم و نشانه ها

افتادگی سریع صورت، ضعف بازو، مشکلات گفتاری

ضعف صورت، بازو و پا در یک طرف بدن با کاهش حس، تغییر در بینایی، کاهش عملکرد شناختی

کاهش هماهنگی، دو بینی، سرگیجه، ناشنوایی

سردرد شدید ناگهانی، از دست دادن هوشیاری، حالت تهوع، استفراغ

علت ها

فشار خون بالا

کلسترول بالا

سیگار کشیدن

بی تحرکی جسمی

آریتمی

هدف از فیزیوتراپی

پس از سکته، چندین مرحله مداخله وجود دارد. زمان یک عامل مهم است. پس از جراحی، درمان دارویی و انجام اقدامات مراقبت های حاد، مداخله ها به فعالیتهای عملکردی زندگی روزمره و توانبخشی انتقال می یابد. اهداف فیزیوتراپی شامل

مراقبت حاد

جلوگیری از آسیب مجدد، تحرک داشتن و غربالگری

توانبخشی

تعیین اهداف بازتوانی

اختلالات حرکتی را مدیریت کنید

پیشگیری و درمان عوارض

تداوم درمان

درمان سکته مغزی

بهبود کنترل حرکتی

برای تسهیل حرکت از تکنیک های مختلف برای تحریک حسی استفاده کنید.

رویکرد تئوری یادگیری

تئوری بازآموزی حرکتی

تحریک الکتریکی عملکردی (FES)

;l; به بازیابی کنترل حرکت، کاهش سفتی عضلانی (اسپاستیسیته)

بیوفیدبک

فیزیوتراپی اندام ها

استفاده از وسایل کمکی.

سایر درمان ها شامل این موارد است

مدیریت تّن عضلانی، بازآموزی حسی، تمرین تعادل، پیشگیری از زمین خوردن، بازآموزی راه رفتن، تمرینات عملکردی

توانبخشی سالمندان

فیزیوتراپی سالمندان جهت حفظ استقلال عملکردی مهم است. این شکل از فیریوتراپی بر آسیب های ایجاد شده ناشی از سن تمرکز می کند. فیزیوتراپی موثر در سالمندان با تمرکز بر قدرت، تعادل و تحرک عامل اصلی برای جلوگیری از آسیب های بعدی است.

آسیب های رایج در سالمندان

پوکی استخوان

آرتروز

بیماری آلزایمر

سرطان

تعویض مفصل

هدف از فیزیوتراپی

ارزیابی جامع سالمندان نشان داده است که طول عمر و کیفیت زندگی پس از ترخیص از بیمارستان را بهبود می بخشد. اهداف درمانی شامل بازیابی تحرک، به حداقل رساندن درد، بهبود قدرت عضلانی و بهبود استقلال بیمار است. توانبخشی نه تنها عملکرد را بهبود می بخشد، بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس می شود و به بیماران کمک می کند تا فعال و درگیر زندگی باشند.

درمان ها

ورزش:

حرکات کششی، پیاده روی و تمرینات مختص نواحی آسیب دیده

درمان دستی:

برای بهبود گردش خون و کاهش درد، مفاصل و عضلات را ماساژ دهید.

آموزش:

بیمار را در مورد روشهای ایمن و سودمند انجام فعالیتهای روزانه آگاه کنید

آموزش استفاده از وسایل کمکی

آموزش انتقال و جابجایی

چگونه مغز شما از سکته مغزی بهبود می یابد

سکته مغزی باعث از بین رفتن عملکرد بدنی می شود زیرا به طور موقت یا دائمی به قسمت هایی از مغز که مسئول این عملکردها هستند آسیب می رساند. همین آسیب همچنین مسئول تغییرات رفتاری و شناختی است که از مشکلات حافظه و بینایی گرفته تا افسردگی شدید و عصبانیت را شامل می شود. هر یک از این تغییرات مربوط به منطقه خاصی از مغز است که به دلیل سکته، آسیب دیده است.

به عنوان مثال، آسیب در نیمکره چپ مغز باعث ضعف و فلج شدن در سمت راست بدن شما خواهد شد. اگر سکته مغزی باعث تخریب یا از بین بردن سلول های مغزی در نیمکره راست شود، ممکن است در درک نشانه های صورت یا کنترل رفتار خود مشکل پیدا کنید. با این حال، آسیب مغزی ناشی از سکته لزوماً دائمی نیست.

فواید ورزش بعد از سکته مغزی

فعالیت بدنی خطر سکته مغزی را بین 25 تا 30 درصد کاهش می دهد، اما این فقط خطر سکته مغزی را کاهش نمی دهد. ورزش همچنین احتمال بازیابی عملکرد پس از سکته مغزی را افزایش می دهد. متأسفانه، بازماندگان سکته مغزی همیشه نمی دانند که شانس بهبودی آنها بیشتر از میزان آسیب مغزی آنها مربوط به تلاش های توان بخشی آنها است.

تمرینات برای بهبود سکته مغزی

به یاد داشته باشید، بهبودی کامل تنها در صورتی امکان پذیر است که در ماهها و سالهای بعد برای بازیابی عملکرد مستقیماً اقدام کنید. با دنبال کردن یک برنامه تمرینی که مناطق و عملکردهای خاصی را هدف قرار می دهد، می توانید هماهنگی ، قدرت و دامنه حرکات خود را در سراسر بدن بازیابی کنید.

هر یک از تمرینات به گونه ای طراحی شده است که بدن و مغز شما را شرطی می کند. حرکات توسط متخصصین معتبر فیزیوتراپی توصیه می شود.

تمرینات تعادل

تمرینات اندام فوقانی


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


آخرین مقالات

کلینیک فیزیوتراپی توانگر نوین جایی است که می توانید تغییر را احساس کنید ما به شما کمک میکنیم تا احساس بهتری داشته باشید و خوب زندگی کنید. متخصصان کلینیک فیزیوتراپی توانگر نوین با ترکیب شوق و دانش برای بهبودی و بازگرداندن قدرت، تحرک و عملکرد شما تلاش کرده تا بازیابی سریعتر و نتایج ماندگار را برایتان به ارمغان آورند.

کلیه حقوق برای کلینیک توانگر نوین محفوظ می باشد